pediatra i genetyk kliniczny, profesor nauk medycznych, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Kieruje Zakładem Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełni funkcję Pełnomocnika Prorektora Collegium Medicum UJ ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Jest wykładowcą akademickim i autorem kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu. Zainteresowania naukowe dotyczą czynnościowych wariantów genetycznych człowieka oraz mutacji predysponujących do zakrzepicy i chorób układu oddechowego, w szczególności do astmy. W okresie pandemii COVID-19 zajmował się badaniami mechanizmów molekularnych odpowiedzi przeciwwirusowej oraz analizą zmienności genetycznej wirusa SARS-CoV-2. Prowadzi również badania nad mediatorami odczynu zapalnego, w szczególności nad substancjami pochodnymi kwasu arachidonowego. Pełnił funkcje zastępcy redaktora dwóch wiodących europejskich czasopism alergologicznych.
Prodziekan ds. Rozwoju Naukowego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o Zdrowiu. Harvard Fulbrighter (Harvard Medical School Center for Bioethics 2017/18). Zajmuje się etyką badań naukowych w biomedycynie. Kieruje projektami badawczymi finansowanymi przez Komisję Europejską i NCN, realizowanymi przez zespół Research Ethics in Medicine Study Group (REMEDY). Stypendysta Komisji Fulbrighta (Senior Award, 2017), MNiSW (2014), the NIH-Fogarty (2009), the Nippon Foundation (2006), Florentyny Kogutowskiej (2005), The International Academy of Philosophy (2005). Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim (doktorat w zakresie filozofii, 2007) oraz w International Academy of Philosophy w Santiago de Chile (2005). Ukończył także program dotyczący etyki badań naukowych finansowany przez the NIH (2012) oraz the Leadership Academy for Poland (2018).
kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych w Oddziale Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca oraz Poradni Kardiologicznej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Obecnie pełni funkcję Prodziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. nauki i rozwoju. W latach 2019-2021 Przewodniczący Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest autorem wielu publikacji z kardiologii oraz dotyczących wpływu diety na ludzkie zdrowie. Laureat nagród Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: za najlepszą publikację oraz dwukrotnie zespołowej nagrody wdrożeniowej. Współprowadzi jedne z najlepszych naukowych czasopism medycznych w Polsce pełniąc funkcję Executive Editor w Polish Archives of Internal Medicine oraz Associate Editor w Kardiologii Polskiej. Prowadził wiele badań klinicznych w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II, w tym badań finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Edukacji oraz przez Narodowe Centrum Nauki, jest Koordynatorem Krajowym w Polsce trzech wieloośrodkowych badań klinicznych w zakresie niewydolności serca, zaburzeń lipidowych oraz otyłości. Dodatkową pasją jest wiedza o winie. Jest absolwentem Weinakademie Österreich oraz Wine and Spirits Education Trust w Londynie Prowadzi zajęcia enologiczne na studiach podyplomowych w Collegium Civitas, w Podkarpackiej Akademii Wina oraz Szkole Sommelierów.
Profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej zatrudniony w Instytucie Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Autor ponad 140 publikacji o zasięgu międzynarodowym. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień sztucznej inteligencji, takich jak inteligentne systemy informacyjne, eksploracja danych tekstowych, przetwarzanie języka naturalnego (NLP), uczenie maszynowe. W latach 1990-2008 kierował ponad 50-ma projektami zagranicznymi i międzynarodowymi, związanymi z budową systemów informacyjnych. W szczególności brał udział w projektach dla takich organizacji międzynarodowych, jak IUCN, IFRC, EFSA, ICCROM, IDLO, a także agend ONZ (m.in. FAO, UNESCO, UNIDO, IFAD, UNEP), gdzie brał udział w pracach nad globalnymi systemami informacyjnymi. Od roku 2010 kieruje badaniami i pracami rozwojowymi związanymi z oprogramowaniem OMEGA-PSIR (system klasy CRIS).
Lekarz medycyny, Prezes Zarządu Medycyna Praktyczna. Od ponad 30 lat współtworzy największe wydawnictwo medyczne w Polsce.
Prezes serwisu MedTube portal medyczny: filmy i wiedza dla profesjonalistów. Ukończył SGH w Warszawie oraz Lehigh University w Pensylwanii (Iacocca Institute). Posiada kilkunastoletnie doświadczenie biznesowe w tworzeniu i rozwijaniu nowych przedsięwzięć, zarządzaniu nimi oraz w działalności doradczej. Juror i mentor w wielu konkursach biznesowych, ostatnio skoncentrowany na innowacjach w medycynie (e-zdrowie, medtech). Od 2003 r. stworzył i rozwinął z sukcesem trzy innowacyjne przedsięwzięcia, które stały się liderami w swoich obszarach. W MEDtube od 2010r. (co-founder) odpowiada za rozwój projektu na świecie, strategiczne kontakty i finanse. Mówi po angielsku i francusku. Predylekcje sportowe (w szczególności triathlon, tenis i narciarstwo).
polski matematyk, specjalizujący się w analizie zespolonej, profesor nauk matematycznych, od 2015 dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Od 1990 r. pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolejno jako asystent, adiunkt, profesor nadzwyczajny i od 2011 profesor zwyczajny. Był wicedyrektorem (2008–2011) i dyrektorem (2011–2012) Instytutu Matematyki UJ. Był stypendystą Programu Fulbrighta na Indiana University i University of Michigan. Pracował naukowo także w Instytutach Maxa Plancka w Bonn i Lipsku. W latach 2010-2015 zasiadał w Radzie NCN, a w latach 2010-2013 w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jest członkiem Rady Naukowej Centrum Banacha, Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN, Komitetu Matematyki PAN, a także Komisji Etycznej Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. Od kilku lat jest członkiem komitetu naukowego i głównym organizatorem Wykładu im. Stanisława Łojasiewicza na UJ. W latach 2010-2015 na UJ koordynował projekt "Geometry and Topology in Physical Models" w ramach Międzynarodowych Projektów Doktoranckich FNP. Jest laureatem Nagrody im. Zaremby Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2007) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowe (2008). W r. 2014 otrzymał Laur Jagielloński.
Więcej:
https://www.ncn.gov.pl/o-ncn/dyrekcja/dyrektor
http://apacz.matinf.uj.edu.pl/users/180-zbigniew-blocki
Dyrektorka programowa Data Steward School, ekspertka od zarządzania danymi naukowymi i zarządzania nauką, Dyrektorka ds. Współpracy Międzynarodowej w Visnea. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi i interdyscyplinarnymi projektami naukowymi oraz tworzeniu mechanizmów międzynarodowej współpracy naukowej i internacjonalizacji polskiej nauki. Uczestniczyła w tworzeniu wytycznych dla instytucji finansujących naukę w zakresie zarządzania danymi, jak również brała udział w pracach eksperckich dotyczących problematyki zarządzania danymi i Open Science. Doktorat z nauk o Ziemi obroniła na University of Cambridge. Posiada również doświadczenie dydaktyczne. Była wieloletnią wykładowczynią University of Cambridge w obszarze Earth Sciences, prowadziła wykłady z zakresu Gender Studies w IBL PAN w Warszawie oraz liczne seminaria związane z zarządzaniem projektami naukowymi.