Nowy numer „Tytułu Ujednoliconego” już gotowy
Czy w katalogu NUKAT jest miejsce dla rękopisów i czy ich opis w formacie MARC 21 jest tak trudny, jak mówią? Jak na co dzień wygląda praca rękopiśmiennika? Czy epidemia przeszkadza bibliotekarzom? I co z Siecią Semantyczną mają wspólnego rekordy KHW? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można znaleźć w najnowszym numerze kwartalnika elektronicznego wydawanego przez Centrum NUKAT.
NUKAT to katalog centralny. Opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce, a także w Rzymie, Paryżu i Wiedniu. Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu.
Katalog powstał w 2002 r. z inicjatywy grupy bibliotek akademickich i Biblioteki Narodowej. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki grantowi Fundacji A.W. Mellona.
Dziś współtworzy go ponad 130 bibliotek, a dane gromadzone w katalogu rosną szybko – w 2008 r. – 1 mln opisów, 2011 r. – ponad 2 mln, a w styczniu 2015 r. już 3 mln rekordów bibliograficznych!
Obok opisów bibliograficznych NUKAT udostępnia również kartoteki wzorcowe. Centralna Kartoteka Haseł Wzorcowych, tworzona przez biblioteki współpracujące, gwarantuje poprawność i jednolitość haseł stosowanych w opisach dokumentów. Dzięki kartotece wszystkie dzieła autora zebrane są pod jednym hasłem, nawet, gdy autor używał wielu nazw. Możliwe jest to dzięki systemowi wygodnych odsyłaczy. Do opisu przedmiotowego w katalogu NUKAT są stosowane aż trzy języki haseł przedmiotowych – jhp KABA, JHP BN oraz polska wersja języka MeSH (Medical Subject Headings).
Katalog zawiera informacje o niemal kompletnej polskiej produkcji wydawniczej od momentu jego powstania, czyli od 2002. Sukcesywnie wpływają też opisy dokumentów wydanych przed rokiem 2002. W latach 2009-2013 dzięki realizacji projektu unijnego „NUKAT – Autostrada Informacji Cyfrowej”, którego jednym z zadań było scalenie katalogów lokalnych z katalogiem centralnym, NUKAT wzbogacił się o prawie 300 tys. nowych rekordów dla publikacji wydanych przed 2002 r.
Opisy w katalogu obejmują różne typy dokumentów – książek, czasopism, nagrań dźwiękowych, druków muzycznych, filmów, kartografii, ikonografii, dokumentów życia społecznego oraz starych druków.
Prace nad katalogiem koordynuje Centrum NUKAT Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.