Baza Arianta z nowym interfejsem
Funkcjonująca od 15 lat baza danych, która indeksuje polskie naukowe i branżowe czasopisma elektroniczne zyskała nowoczesny wygląd i nowe funkcjonalności, m.in. możliwość wyszukania czasopism na otwartych licencjach, łatwiejsze wyszukiwanie czasopism po tytule czy dyscyplinie. Nowy projekt jest dziełem Bartłomieja Małachowskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, aktualizacją i rozwojem bazy zajmują się Aneta Drabek i Arkadiusz Pulikowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Arianta zawiera obecnie informacje o ok. 4,5 tys. czasopism, w tym ok. 600 czasopism archiwalnych, których wydawanie nie jest kontynuowane, ale spisy treści lub pełne teksty są dostępne w sieci.
Prace nad bazą rozpoczęły się w 2003 roku, a 1 września 2005 roku baza została udostępniona w internecie. Liczyła wówczas 599 rekordów. W każdym z nich zbieranych było 20 różnych danych, m.in. (oprócz tytułu i linków) także ISSN, wydawca, częstotliwość, informacja o dostępności spisów treści, abstraktów i pełnych tekstów. Z czasem baza powiększyła się także o inne elementy, takie jak: punktacja MNiSW, Impact factor, kategoria ERIH, informacja o indeksowaniu w bazach danych, czy ostatnio dodana informacja o rodzaju otwartej licencji stosowanej przez czasopismo. W 2008 roku zmieniona została nazwa bazy na: Arianta – Naukowe i fachowe polskie czasopisma elektroniczne, która w 2012 roku zmodyfikowana została do używanej obecnie. W latach 2005-2020 Arianta posadowiona była na serwerze Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. W ciągu tych 15 lat licznik wskazał ponad 1276 000 odwiedzin. Baza była wielokrotnie wykorzystywana jako źródło danych w publikacjach naukowych.
Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean – pl.freepik.com