Narodowe Centrum Nauki wprowadza Polityki Otwartego Dostępu

Przyjęta przez instytucję grantodawczą polityka OA została oparta na założeniach Planu S i w bardzo podobnym kształcie będzie wprowadzona także przez pozostałych członków cOAlition S. Jej zapisy obowiązują od konkursów ogłaszanych 15 czerwca br., w przypadku których umowy o realizację i finansowanie badań zostaną podpisane po 1 stycznia 2021 r.

We wstępie dokumentu czytamy: „Powszechny i bezpłatny dostęp do aktualnej wiedzy stanowi jeden z fundamentów funkcjonowania i rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Koncepcja otwartego dostępu (zang. Open Access) dotyczy udostępniania w postaci cyfrowej w Internecie publikacji naukowych i wyników badań finansowanych ze środków publicznych w celu umożliwienia bezpłatnego ich wykorzystania przez naukowców, studentów, przedsiębiorców i całe społeczeństwo. Otwarty dostęp do publikacji naukowych jest korzystny dla naukowców, gdyż przez większą dostępność danych przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności autorów w danej dziedzinie naukowej”.

Kolejne akapity poświęcone są informacjom dotyczącym ścieżek publikacyjnych spełniających kryteria zgodności z Planem S, kwalifikowalności kosztów oraz pozostałym wytycznym dotyczącym licencji i zachowania praw autorskich, wraz z terminarzem zmian obowiązywania niektórych zapisów.

Na zakończenie pojawia się zapowiedź powstania narzędzia, tworzonego obecnie przez JISC tj. Journal Checker Tool, które pomoże badaczom zweryfikować, czy publikowanie w wybranym przez nich czasopiśmie spełnia wymagania zapisów Polityki OA w zakresie jednej z trzech możliwych ścieżek publikacyjnych. Jego udostępnienie planowane jest na listopad br.

 

Polityka OA Narodowego Centrum Nauki