Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa – webinarium
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE i Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli zapraszają na webinarium dotyczące polityki Komisji Europejskiej w zakresie otwartego dostępu do rezultatów badań naukowych.
“Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej (KE) w programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe” – czytamy na stronie KPK, jednego z organizatorów spotkania.
Wśród zaproszonych gości są m.in.: Aleksandra Hebda, ekspert Wydziału Nauki i Społeczeństwa Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, dr Aneta Pazik-Aybar z Narodowego Centrum Nauki,dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska, prof. UZ z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska, prof. UM z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Jakub Szprot z Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM).
W czasie spotkania przedstawione zostaną założenia otwartej nauki w programie Horyzont Europa oraz platforma Open Research Europe. Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z założeniami nowego partnerstwa europejskiego: European Open Science Cloud. Tematem panelu dyskusyjnego będzie realizacji projektów z zakresu otwartej nauki w Polsce.
Spotkanie odbędzie się 29 czerwca (wtorek), w godzinach 10-12. Udział w webinarium jest bezpłatny, wymagana jest jednak REJESTRACJA.