Tydzień Otwartej Nauki 2021

25 października 2021 rozpocznie się Tydzień Otwartej Nauki. W tym roku organizowany jest pod hasłem: „It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity”.

Tegoroczny temat wiąże się z rekomendacjami UNESCO, które mają służyć stworzeniu globalnych celów, podstaw  standardów otwartej nauki.  Zgodnie z tym dokumentem, otwarta nauka powinna uwzględniać różnorodność wiedzy, metod,  języków, wyników badań i tematów badawczych, które wspierają potrzeby społeczności naukowej, ale także szerokiego grona odbiorców. Tylko tak postrzegana OA pozwoli na budowanie bardziej sprawiedliwych systemów wymiany wiedzy.

Rekomendacje UNESCO mają wyznaczać globalne standardy w zakresie otwartej nauki i stanowić ważny przewodnik dla tych rządów, które podejmują działania w celu wdrażania otwartych praktyk badawczych.

Tydzień Otwartej Nauki to wydarzenie o charakterze globalnym, w ramach którego zainteresowani tematyką otwartego dostępu maja okazję uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach czy wykładach poświęconych OA.

Więcej o Open Access Week na openaccessweek.org